تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی به دلیل مزایایی همچون قابلیت شستشو، تنوع رنگی، ایجاد سطحی صاف و براق و همچنین مقاومت و دوام بالا در برابر شرایط محیطی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نوع کفپوش قابل اجرا برای کف مجتمع های تجاری، کارخانجات، انبارها، کارگاه، بیمارستان ها و… می باشد و انواع مختلفی هم دارد.

جهت اجرای کفپوش اپوکسی نیاز به تهیه تجهیزات لازم می باشد تا نتیجه نهایی کیفیت مورد انتظار را داشته باشد. در ادامه این مطلب برآنیم تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی و کاربرد هر یک از آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. لطفا همراه ما باشید.

اپوکسی چیست؟

اپوکسی به عنوان یک ماده پلیمری شناخته می شود که در ابتدا به حالت مایع است اما با کمک واکنش های شیمیایی تبدیل به ماده جامد می شود. پلیمر اپوکسی در برابر مواد شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد همچنین چسبندگی خوبی هم دارد.

تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی

برای اجرای کفپوش اپوکسی ابتدا باید تجهیزات و ابزارآلات دستی و برقی لازم را آماده کنید که این تجهیزات عبارتند از:

ماله و لیسه

جهت اجرای کفپوش اپوکسی، ماله و لیسه نیاز هستند که کاربرد این ابزارها، پخش کردن اپوکسی است.

ماله شانه ای

ماله شانه ای برای پخش کردن لایه رویه کفپوش اپوکسی استفاده می شود. این وسیله کمک می کند که کفپوش با ضخامت یک میلی متر و یکنواخت در کل سطح پخش شود.

سطح زیرین ماله شانه ای به صورت شانه ای است و با کشیده شدن روی سطح، کفپوش مایع را با میزان ضخامت مناسب روی سطح پخش می کند. برای متراژ های بالا نیز از تی های شانه ای استفاده می شود.

کفش میخی

برای راه رفتن روی کفپوش مرطوب و خیس نیاز به کفش میخی است. در زمان اجرای کفپوش اپوکسی مخصوصاً هنگام حباب گیری یا پخش رنگ، باید امکان راه رفتن روی سطح خیس وجود داشته باشد بدون آنکه اثر کفش روی کفپوش باقی بماند.

قبل از خشک شدن سطح می توان با کفش های میخی روی سطح حرکت کرد و عملیات حباب گیری یا پخش رنگ را انجام داد. با توجه به اینکه کفپوش اپوکسی دارای خصوصیت خود یکنواخت شوندگی است، محل های کفش توسط خود رنگ پوشیده می شود.

غلطک حباب گیری

یکی از مراحل اصلی اجرای کفپوش اپوکسی، حباب گیری است و برای این کار از غلطک حباب گیری استفاده می شود. غلطک حباب گیری با توجه به شکل ظاهری خود، می تواند قبل از خشک شدن سطح، حباب های آن را از بین ببرد. این ابزار در کیفیت و ظاهر نهایی بسیار تاثیرگذار است.

ترازو

لایه های اجرایی در کفپوش اپوکسی به صورت دو جزئی هستند و باید نسبت ترکیب جزء اول و دوم به طور دقیق رعایت شود همچنین میزان مصرف سیلیس و اروزیل در لایه میانی و یا ماستیک و بتونه نیز بر اساس درصد وزنی تعریف شده باید کنترل شود.

از ترازو در پروژه اجرای کفپوش اپوکسی استفاده می شود تا میزان مصرف مواد تحت کنترل باشد. با توجه به چگالی مشخص کفپوش و متراژ معین، میزان مصرف مواد ضخامت نهایی کفپوش را تعیین می کند.

میکسر

برای میکس کردن کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان باید از میکسر استفاده شود. میکسر می تواند دور بالایی را برای مخلوط کردن کفپوش و هاردنر ایجاد کند و به خوبی دو جزء را مخلوط نماید.

دستگاه ساب

جهت برطرف کردن پستی بلندی های سطحی کفپوش اپوکسی از دستگاه ساب استفاده می شود همچنین برای ایجاد خط و خش به منظور افزایش چسبندگی، دستگاه ساب مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه سطح بتن، موزاییک یا سرامیک را خراشیده و البته باعث ایجاد گرد و خاک زیادی نیز می شود اما می توان با استفاده از پارچه های خیس و نمدار، میزان گرد و خاک را به حداقل رساند.

جارو برقی صنعتی

در پروژه های متراژ بالا برای تمیز کردن سطوح با سرعت مناسب، نیاز به استفاده از جاروبرقی صنعتی است تا گرد و خاک حاصل از ساب زنی را به طور کامل از بین ببرد.

دستگاه ایرلس

برای پاشیدن رنگ در بعضی از پروژه های اجرای کفپوش اپوکسی از دستگاه ایرلس استفاده می شود. این دستگاه توان اجرای رنگ در ضخامت های بالا را دارد برای مثال در اجرای کفپوش اپوکسی سیلیس پاش پارکینگی لایه نهایی را می توان به سه روش غلطکی، شانه ای و یا ایرلس اجرا کرد که اجرا به روش ایرلس باعث کیفیت بیشتری می شود.

غلتک پشمی

از تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی، غلتک پشمی را هم می توانیم نام ببریم که برای اجرای لایه پرایمر و بعضی از لاک های شفاف در مرحله آخر به عنوان تاپ کات، استفاده می شود. اگر هم کارفرما بخواهد سطح نهایی به صورت پوست پرتقالی باشد، لایه نهایی کفپوش با غلتک پشمی اجرا می شود.

دمنده برقی

دمنده های برقی برای کاربردهای تزئیناتی اجرای کفپوش اپوکسی استفاده دارند و با کمک گرفتن از یک دمنده و فشار هوای ملایم، می توان طرح های خاص ابر و باد یا طرح خالدار را بر روی سطح اجرا کرد.


اینجا بخوانید: مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

انواع کفپوش صنعتی اپوکسی

همان طور که در بخش اول مطلب نیز اشاره شد، کپفوش اپوکسی شامل چند نوع است که عبارتند از:

  • کفپوش اپوکسی ضد اسیدی

کفپوش اپوکسی ضد اسیدی مقاومت بالایی در برابر عوامل شیمیایی دارد و بیشترین کاربرد آن در مخازن نگهداری مواد شیمیایی، اسید ها و کارخانجات مواد شیمیایی می باشد.

  • کفپوش اپوکسی ورزشی

کفپوش اپوکسی ورزشی در سالن های ورزشی استفاده می شود و خصوصیت اصلی آن مقاومت در برابر سرخوردگی، مقاوم در برابر ضربات و همچنین اصطکاک است.

  • کفپوش اپوکسی ضد جرقه یا کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی ضد جرقه قابلیت رسانایی و عبور جریان الکتریسیته ساکن از درون خود را دارد و در مکان هایی مانند انبار نگهداری مواد منفجره که احتمال جرقه وجود دارد، از این نوع کفپوش استفاده می شود.

  • کفپوش اپوکسی پارکینگ

برای پارکینگ ها از کفپوش اپوکسی پارکینگ که مخصوص این مکان است استفاده می شود تا علاوه بر زیبایی ظاهری، در اثر تردد خودروها آسیبی به آن وارد نشود.

  • کفپوش اپوکسی بیمارستانی

برای محیط های بهداشتی همچون بیمارستان ها از کفپوش مخصوص استفاده می شود. این کفپوش دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشد و از گسترش آلودگی و عفونت در محیط بیمارستانی جلوگیری می کند.


اینجا بخوانید: کفپوش اپوکسی بیمارستانی

خرید کفپوش اپوکسی و تجهیزات اجرای کفپوش

جهت تهیه تجهیرات اجرای کفپوش اپوکسی و همچنین کفپوش اپوکسی، شرکت رادین پوشش زرین بدون شک انتخاب مناسبی خواهد بود. ابزارآلاتی همچون ماله شونه ای، غلطک حباب گیر، دستگاه ساب و… در فروشگاه اینترنتی این شرکت در بخش محصولات موجود هستند.

شما عزیزان می توانید قبل از خرید، با کارشناسان فروش این مجموعه با شماره های 02188667235 و 09122252199 تماس حاصل نموده و اطلاعات مورد نیاز خود در ارتباط با قیمت و خرید کفپوش اپوکسی و همچنین تجهیزات مورد نیاز اجرای آن را به دست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *