اپوکسی پلی آمید

پوشش های اپوکسی دارای کاربرد های بسیار فراوانی در منازل مسکونی، ساختمان‌ های تجاری و اداری، سازمانی، حمل‌ و نقل، صنایع دریایی و غیره بوده و استفاده از این پوشش ها در این صنایع بسیار رایج است. انواع بسیار متنوعی از مواد اولیه جهت ایجاد ویژگی‌ های عملکردی مختلف در پوشش‌ های اپوکسی استفاده‌ شده و سبب به وجود آمدن پوشش‌ های بسیار مختلف اپوکسی می‌ شود. در واقع می‌ توان گفت که ترکیب این مواد با رزین‌ های اپوکسی، واکنش‌ های متفاوتی نشان داده و شبکه‌ ای متقابل را تشکیل می‌ دهد که رزین اپوکسی را به یک پوشش اپوکسی بسیار کامل تبدیل می‌ کند. انتخاب نوع اپوکسی بسته به نوع کاربرد بسیار حائز اهمیت است و اپوکسی ها به انواع پوشش‌ ها و رنگ‌ های صنعتی تقسیم‌ بندی می‌شوند که یکی از آن‌ ها اپوکسی پلی آمید نام دارد.

اپوکسی پلی آمید چیست؟

از رنگ‌ های صنعتی در صنایع و تجهیزات بسیار متفاوتی استفاده می‌ شود که یکی از این رنگ‌ های صنعتی، رنگ اپوکسی پلی آمید نامیده می‌ شود. رنگ اپوکسی پلی آمید، توسط نوعی رزین پلی آمید بسیار واکنش پذیر و همچنین یک عامل پخته ساخته می‌ شود. پلی آمید های واکنش پذیر، نتیجه دایمر های اسید چرب با زنجیره های بسیار بلند هستند که توسط آمین‌ های چند منظوره از خود واکنش نشان می‌ دهند.

این نوع از رنگ ها طور معمول در پرایمر ها جهت قابلیت‌ های انعطاف‌ پذیری، چسبندگی، ایجاد پوشش دوم، ویژگی‌ های رطوبتی و همچنین بهبود مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌ زدگی استفاده می‌ شوند. رنگ‌ های پلی آمید در برابر شرایط متنوع آب‌ و هوایی و همچنین رطوبت دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و همچنین می‌ توانند در برابر انواع اسید ها و حلال‌ ها نیز از خود پایداری و مقاومت نشان دهند. این رنگ‌ ها نیز همانند سایر پوشش‌ های اپوکسی دارای ویژگی‌ ها و مزایای منحصر به‌ فرد خود هستند که در ادامه به بررسی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

چگونگی استفاده از اپوکسی پلی آمید

جهت استفاده از این رنگ، ابتدا جهت به دست آوردن ترکیبی بسیار یکنواخت، جزء اول رنگ را به‌ طور کامل توسط همزن های برقی با یکدیگر مخلوط کرده و سپس جزء دوم را نیز به آن افزوده و مجدداً توسط همزن هر ۲ جزء را با یکدیگر ترکیب می‌ نماییم. برای این به وجود آمدن ترکیب کاملاً یکدست و یکنواخت، به مدت ۲۰ دقیقه به رنگ استراحت می‌ دهیم تا هر ۲ جزء به‌ خوبی با یکدیگر واکنش داده و رنگ مورد نظر را ایجاد نمایند. پس‌ از گذشت ۲۰ دقیقه، رنگ اپوکسی پلی آمید آماده استفاده بوده و می‌ توانید توسط تجهیزاتی همچون قلمو و غلتک، آن را بر روی سطح موردنظر اجرا نمایید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که پس‌ از به دست آوردن مخلوط مناسب اپوکسی جهت رنگ‌ آمیزی، تنها ۸ ساعت زمان خواهید داشت تا از این رنگ استفاده کرده و بهتر است که آن را در دمای ۲۵ درجه سانتی‌ گراد نگهداری نمایید.

مزایای استفاده از رنگ اپوکسی پلی آمید

از جمله مزایای استفاده از این رنگ صنعتی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این رنگ ها در برابر مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان داده و دچار تغییر شکل و حالت اولیه خود نخواهند شد.
 • این رنگ‌ ها در برابر حرارت و قرارگیری در دمای بسیار بالا پس‌ از خشک شدن بسیار مقاوم هستند.
 • این رنگ‌ ها می‌ توانند فشار و نیروی بسیار بالایی را تحمل کرده و عملکرد بسیار بالایی را در برابر انواع تنش‌ های مکانیکی داشته باشند.
 • رنگ‌ های پلی آمید در برابر نم و رطوبت بسیار مقاوم بوده و سبب عدم نفوذ رطوبت به سطح زیرین خود خواهند شد.
 • این رنگ‌ ها از استحکام مناسبی برخوردار بوده و دارای دوام و طول عمر مناسبی هستند.

کاربرد های اپوکسی پلی آمید

این نوع از رنگ های صنعتی به دلیل مقاومت، استحکام و دوام بسیار بالا دارای کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف می‌ باشند. این رنگ‌ ها دارای چسبندگی بسیار مناسبی را با سطح زیرین خود داشته و به دلیل مقاومت بالا در برابر نم و رطوبت، به‌ عنوان پوششی مناسب در داخل استخر ها استفاده می‌ شود. همچنین اپوکسی های پلی امید به‌ عنوان کفپوش اپوکسی نیز در بیمارستان‌ ها و سایر ساختمان‌ های اداری، تجاری و مسکونی نیز استفاده‌ شده و به‌ عنوان چسب و پوشش های جامد نیز دارای کاربرد فراوانی هستند.

تفاوت‌ های موجود میان اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین

اپوکسی های به‌ وجود آمده توسط پلی آمین به طور معمول جهت بهبود سختی فیلم، مقاومت‌ های شیمیایی و همچنین مقاومت در برابر سایش و خوردگی استفاده می‌ شوند. انواع بسیار گسترده‌ای از دسته‌ های آمین همچون آمین‌ های معطر، کتامین، فنالکامین، آمین های آلیفاتیک و غیره وجود داشته و این انواع مختلف آمین‌ ها طیف بسیار گسترده‌ ای از ویژگی‌ های مقاومتی در برابر مواد شیمیایی را در پوشش‌ ها و رنگ‌ های اپوکسی ارائه می‌ دهند. اپوکسی های پلی آمین، مقاومت بسیار بالاتری را در برابر خوردگی داشته و دارای تفاوت‌ هایی با اپوکسی های پلی آمید هستند که از جمله این تفاوت‌ ها می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • اپوکسی های پخت شده با پلی آمید دارای انعطاف‌ پذیری بیشتری نسبت‌ به اپوکسی پلی آمین هستند.
 • مقاومت در برابر سایش در اپوکسی پلی آمید بسیار بالاتر از اپوکسی پلی آمین است.
 • استفاده از اپوکسی پلی آمید نسبت‌ به اپوکسی پلی آمین بسیار ایمن تر است.
 • اپوکسی های پلی آمین در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم‌ تر از اپوکسی های پلی آمید هستند.
 • میزان سختی در اپوکسی پلی آمین بسیار بیشتر از اپوکسی پلی آمید می‌ باشد.
 • اپوکسی پلی آمین دارای مقاومت نسبتاً مناسبی در برابر خوردگی نسبت‌ به اپوکسی پلی آمید می‌ باشد.

قیمت اپوکسی پلی آمید

رنگ‌ های اپوکسی پلی آمید نیز همچون سایر پوشش‌ های اپوکسی، دارای قیمت‌ های متفاوتی بر اساس فاکتور های گوناگون بوده و از جمله این فاکتور ها می‌ توان به کیفیت رنگ، شرکت سازنده، نوع مواد اولیه به‌ کار رفته در آن و غیره اشاره نمود.

همچنین بهتر است که رنگ‌ های صنعتی د را از شرکت‌ ها و مجموعه‌ های معتبر خریداری نمایید. چرا که این نوع شرکت‌ ها در تهیه محصولات خود از بهترین برند ها و همچنین بهترین و با کیفیت‌ ترین مواد استفاده کرده و آن‌ ها را با ضمانت و قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌ کنند. جهت خرید اپوکسی پلی آمید نیز می‌ توانید به شرکت رادین پوشش زرین مراجعه نمایید.

شرکت رادین پوشش زرین از ابتدای دهه 90 در حوزه تولید پوشش های صنعتی، پوشش‌ های محافظتی، رنگ‌ های صنعتی و غیره مشغول به فعالیت بوده و دارای پروژه‌ های تکمیل‌ شده بسیار موفق و منحصر به‌ فرد می‌ باشد. از دیگر محصولات تولید شده در این مجموعه می‌ توان به کفپوش‌ های پلی اورتان، پلی اورتان‌ های ورزشی، رنگ‌ های صنعتی، ملات ضد اسید، انواع کفپوش رزین، اپوکسی پلی آمید و غیره اشاره نمود. در صورت دریافت اطلاعات در رابطه با قیمت و چگونگی سفارش محصولات این مجموعه با شماره های 02188667235 و 09122252199 سایت تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *