رزین اپوکسی

رزین اپوکسی نیز همانند کفپوش های اپوکسی، دسته‌ ای از رزین‌ های ۲ جزئی محسوب می‌ شود که از ۲ بخش هاردنر و پایه رزین تشکیل شده‌ است. رزین اپوکسی ها عایق بسیار مناسبی هستند و به‌ همین دلیل نیز از آن‌ ها به‌ عنوان روکشی در قطعات الکتریکی در صنایع خودرو سازی و هوا فضا استفاده می‌ شود. رزین اپوکسی نیز همانند سایر محصولات اپوکسی از مزایا، ویژگی‌ ها و کاربرد های گوناگونی بهره ‌مند است که در ادامه مطالب به بررسی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی تحت عنوان پلی اپوکساید نیز شناخته‌ شده و پلیمری است که جهت ایجاد پوشش های محافظ ضد خش، محصولات چسبی و همچنین به‌ عنوان پرکننده در کاربرد های بسیار متفاوتی استفاده می‌ شود. رزین‌ های اپوکسی حالتی مایع مانند و بسیار چسبناک داشته و به دلیل سرعت عمل بسیار بالا، در طیف وسیعی از مواد همانند شیشه، چوب، بتن و فلز استفاده‌ شده و سبب چسبندگی آن‌ ها به مواد می‌ شوند. در حالت اولیه، اپوکسی از رزین اپوکسی مایع و یک سخت کننده یا هاردنر شیمیایی تشکیل شده که رزین را به یک پلاستیک بسیار سخت و مقاوم تبدیل می‌ کند. پس‌ از سخت شدن، اپوکسی بسیار قوی شده و از لحاظ ابعادی، مقاوم و پایدار در برابر مواد شیمیایی است. در واقع می‌ توان گفت که رزین اپوکسی، پیش پلیمر های واکنش پذیر است و این رزین در حضور واکنش دهنده‌ های همچون آمین‌ ها و تیول ها و یا حضور کاتالیزور ها می‌ تواند واکنش دهد.

رزین اپوکسی دارای کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف جهت ایجاد محصولات گوناگون داشته و نسبت‌ به سایر انواع رزین ها از مقاومت شیمیایی و حرارتی و همچنین قدرت مکانیکی بیشتری برخوردار می‌ باشد.

رزین اپوکسی چقدر قوی است؟

مواد اپوکسی به دلیل چسبندگی بسیار بالا و استحکام کششی مناسب در طیف وسیعی از مواد زیر لایه استفاده‌ شده و قدرت فیزیکی، اتصال مناسب و استحکام کافی آن، بسیار بستگی به ترکیب رزین و سخت کننده خواهد داشت. اما به‌ طور کلی می‌ توان گفت که مقاومت کششی رزین‌ های اپوکسی بین ۵ هزار تا ۶ هزار psi بوده و از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار می‌ باشد.

ویژگی‌ ها و مزایای استفاده از رزین اپوکسی

از جمله مزایای استفاده از رزین اپوکسی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این دسته از محصولات اپوکسی با انواع الیاف سازگاری بسیار مناسبی داشته و چسبندگی بسیار بالا و قدرتمندی را با مواد مورد نظر ایجاد می‌ نماید.
 • سرعت‌ عمل کار با رزین اپوکسی بسیار بالا بوده و این نوع از رزین ها از دوام و طول عمر مناسبی برخوردار می‌ باشند.
 • رزین‌ های اپوکسی پس‌ از خشک شدن در برابر ساییدگی، ضربه و فشار بسیار مقاوم هستند.
 • این رزین ها از نفوذ آب به سطح زیرین خود جلوگیری کرده و در برابر نفوذ نم و رطوبت بسیار مقاوم هستند.
 • رزین‌ های اپوکسی در برابر برخورد های حرارتی و مکانیکی بسیار مقاوم بوده و دچار تغییر شکل نمی‌ شوند.
 • این دسته از رزین ها در برابر انواع مواد شیمیایی و بسیاری از حلال‌ ها مقاوم بوده و دارای ویژگی پر کنندگی بالایی هستند.
 • این رزین ها از حجم بسیار کم و وزن سبکی برخوردار بوده و دارای سرعت بالایی در تعمیر می‌ باشند.
 • رزین‌ های اپوکسی پس‌ از خشک شدن به‌ هیچ‌ عنوان دچار شکستگی و ترک خوردگی نشده و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار می‌ باشند.
 • این رزین ها به‌ خوبی به تمامی مواد همچون چوب، فلز، شیشه و غیره چسبیده و به‌ عنوان یک عایق مناسب الکتریکی نیز در صنایع گوناگون دارای کاربرد هستند.
 • رزین‌ های اپوکسی از مقاومت بالایی در فضای بیرونی برخوردار بوده و همچنین و در برابر بسیاری از اسید ها نیز از خود مقاومت نشان می ‌دهند.
 • همچنین رزین‌ های اپوکسی در برابر برخورد اشعه فرابنفش و حرارت بسیار بالا نیز مقاوم می‌ باشند.

کاربرد های رزین اپوکسی

همان‌ طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، رزین اپوکسی از مقاومت بسیار بالایی در برابر صدمات و آسیب‌ های بیرونی برخوردار بوده و پس‌ از خشک شدن به‌ راحتی دچار تغییر شکل نشده و به دلیل خواص و ویژگی‌ های بسیار مفید آن، در بسیاری از صنایع و تولید محصولات از آن استفاده می‌ شود. از جمله کاربرد های رزین اپوکسی نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • کاربرد در صنایع هوا فضا

به دلیل مقاومت رزین اپوکسی در برابر حرارت بسیار بالا، چسبندگی بسیار قوی، وزن سبک آن‌ ها و غیره جهت ساخت انواع هواپیما در صنایع هوافضا از آن‌ ها استفاده‌ شده و به سبک‌ تر شدن وزن کلی هواپیما نیز کمک شایانی می‌ بخشند.

 • کاربرد در صنایع خودرو سازی

یکی دیگر از کاربرد های رزین اپوکسی، استفاده از آن در قطعات مختلف خودرو به‌ ویژه پوششی بسیار نازک بر روی بدنه خودرو جهت جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش به خودرو است. همچنین رزین اپوکسی سبب چسبندگی بالایی در بین قطعات فلزی خودرو شده و از زنگ زدگی و ساییدگی آن‌ ها به یکدیگر در طول مدت استفاده جلوگیری می‌ نماید.

 • کاربرد در تولید لوازم ورزشی

از جمله کاربرد های رزین اپوکسی در لوازم ورزشی می‌ توان به تولید انواع وسایل ماهیگیری، راکت تنیس، چوب‌ های هاکی، تجهیزات اسکی و گلف، تولید دوچرخه و همچنین استفاده از آن‌ ها در چسبندگی‌ های مناسب بر روی بدنه قایق‌ ها اشاره نمود.

 • کاربرد در تولید چسب

رزین‌ های اپوکسی در تولید چسب‌ های اپوکسی نیز دارای کاربرد فراوانی بوده و این چسب ها جهت چسباندن قطعات در ابعاد بزرگ مانند ساخت کشتی استفاده‌ شده و سبب افزایش مقاومت سازه می‌ شوند.

 • کاربرد در تولید رنگ

استفاده از رزین اپوکسی در تولید رنگ‌ های صنعتی، سبب می‌ شود که این رنگ‌ ها علاوه‌ بر افزایش سرعت در خشک شدن، سطحی بسیار مقاوم و با دوام را نیز تشکیل داده و از سطح زیرین خود در برابر آسیب‌ های بیرونی همچون ضربه، سایش، خوردگی و غیره محافظت کنند.

 • کاربرد در ساختمان سازی

از رزین‌ های اپوکسی در تجهیزات مختلف ساختمان‌ سازی و سازه‌ های گوناگون نیز استفاده‌ شده و سبب افزایش دوام و استحکام به ساختمان می‌ شوند.

 • کاربرد در صنایع هنری

یکی دیگر از مهم‌ ترین کاربرد های رزین اپوکسی، استفاده از آن‌ ها در تولید صنایع دستی و هنری است که امروزه نیز از استقبال بسیار زیادی در میان هنرمندان برخوردار شده‌ است. از جمله کاربرد های آن نیز می‌ توان به تولید انبوه انواع محصولات و دکوری های چوبی، زیورآلات، تابلو های هنری، انواع مجسمه‌ ها، ظروف تزیینی و غیره اشاره نمود. همچنین رزین اپوکسی نیز در تولید انواع کفپوش، پوشش‌ ها، صنایع بسته‌ بندی غذا و تولید لوله جهت لوله‌ کشی نیز دارای کاربرد های فراوانی هستند.

در پایان

شرکت رادین پوشش زرین دارای سال‌ ها سابقه در زمینه تولید انواع پوشش‌ های صنعتی و محافظتی، انواع کفپوش‌ اپوکسی و پلی اورتان، رنگ‌ های صنعتی و همچنین رزین اپوکسی بوده و علاوه‌ بر ضمن ارائه محصولات خود، خدمات اجرایی آن‌ ها را نیز توسط نیرو های متخصص و مجرب خود به مشتریان ارائه می‌ دهد.

برای خرید رزین اپوکسی و سایر محصولات اپوکسی و همچنین اطلاع از قیمت و چگونگی سفارش آن‌ ها، می‌ توانید با شرکت رادین پوشش با شماره های 02188667235 و 09122252199 تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *