اجرای کفپوش اپوکسی روی بتن

کفپوش های اپوکسی به‌ طور معمول به‌ عنوان کفپوش‌ های صنعتی و کفپوش های تجاری استفاده‌ شده و بهترین پوشش برای کف های بتنی هستند. کفپوش های اپوکسی در سبک‌ ها و رنگ‌ های بسیار متفاوتی وجود داشته و گزینه‌ ای بسیار عالی جهت محافظت از کف های بتنی در مکان‌ های گوناگون هستند. این کفپوش ها به‌ صورت چند لایه برای ایجاد یک روکش یکپارچه استفاده‌ شده و پوشش‌ هایی بسیار مقاوم و مستحکم می‌ باشند. کفپوش های اپوکسی دارای چسبندگی بسیار محکم با سطح زیرین بتنی خود بوده و می‌ توانند از آن در برابر رطوبت، خراشیدگی، آسیب و غیره محافظت کنند.

دوام و طول عمر انواع کفپوش اپوکسی نسبت‌ به دیگر سایر پوشش‌ ها بسیار بالا است و می‌ تواند در برابر آسیب‌ هایی چون برخورد اجسام سنگین، فشار وارد شده بر اثر تردد خودرو های سنگین و غیره از خود مقاومت نشان دهد. اجرای کفپوش اپوکسی بر روی بتن نیز مانند سایر اجرای پوشش‌ ها، دارای مراحلی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کفپوش اپوکسی چیست؟

در پاسخ به این سوال که کفپوش اپوکسی چیست می توان گفت این کفپوش جزئی از کفپوش های صنعتی است و از ۲ جزء اصلی رزین و سخت کننده‌ ها تشکیل شده ‌اند. زمانی‌ که این ۲ جزء با یکدیگر ترکیب می‌ شوند، یک واکنش شیمیایی ایجاد شده و سبب سفت و سخت شدن ماده اپوکسی بر روی کف‌ های بتنی می‌ شود. پس‌ از اجرای اپوکسی بر روی بتن، این لایه به‌ طور کامل به سطح زیرین خود متصل شده و از آن در برابر تنش‌ های شیمیایی و مکانیکی محافظت می‌ کند. بنابراین سطح بتنی دیگر متخلخل نبوده و تمیز کردن و نگهداری از آن نیز بسیار آسان است.

اجرای کفپوش اپوکسی روی بتن

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی روی بتن به ترتیب زیر می باشد:

  • آماده‌ سازی سطح قبل‌ از اعمال پوشش اپوکسی

در مرحله اول باید سطح مورد نظر را برای اعمال کفپوش اپوکسی آماده کرده و از چسبندگی پوشش بر روی سطح بتنی اطمینان حاصل کنید. در واقع می‌ توان گفت که آماده‌ سازی سطح بستر مهم‌ ترین مرحله اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سطوح بتنی بوده و بدون آماده‌ سازی مناسب، کف بتنی ممکن است کارایی خود را از دست داده و تعمیر آن نیز در نهایت هزینه‌ی بسیار بیشتری خواهد داشت. بنابراین بهتر است اهمیت آماده‌ سازی سطح برای اعمال کفپوش اپوکسی را دست‌ کم نگرفته و بر طبق اصول، تمامی استاندارد های آن را رعایت نمایید.

جهت آماده‌ سازی سطح، ابتدا باید کف بتنی را از هر گونه مواد شیمیایی و روغنی که ممکن است مانع چسبیدن اپوکسی به سطح زیرین شوند تمیز کرده و تمامی گرد و خاک و مواد اضافی را از روی آن پاک نمایید. همچنین بهتر است سطح مورد نظر دارای رویه زبری باشد. زیرا این زبری امکان اتصال مکانیکی بین پرایمر اپوکسی و سطح بتن را به‌ خوبی فراهم می‌ کند. روش‌ های گوناگونی جهت آماده‌ سازی سطح بستر وجود دارند که از جمله آن‌ ها می‌ توان به سمباده زنی، سنگ‌ زنی الماس، آسیاب کردن یا خراش دادن و شات بلاست اشاره نمود.

یکی از محبوب‌ ترین و انعطاف ‌پذیر ترین روش‌ های آماده‌ سازی، روش سنگ‌ زنی الماس است که به شما این امکان را می‌ دهد که بسته به نیاز خود از انواع مختلف ابزار سنگ‌ زنی استفاده کنید. به‌ عنوان مثال اگر شما نیاز به آسیاب بتن خشن دارید، می‌ توانید از ابزار الماسی تهاجمی و درشت استفاده کرده و اگر قصد دارید که سطح را سنباده ای سبک بدهید، می‌ توانید از سنگ‌ ریزه بالا استفاده نمایید.

  • تمیز کردن و جارو کردن کف

اکنون نوبت به تمیز کاری کف بتنی رسیده و می‌ توانید تمامی سطح آن را توسط جاروبرقی‌ های صنعتی تمیز نمایید. توجه داشته باشید که قبل‌ از استفاده از هر نوع کفپوش اپوکسی و یا پرایمر، باید تمامی گرد و غبار و کثیفی ها را از روی سطوح بتنی به‌ طور کامل تمیز کرده و پس‌ از شست ‌و شو، آن را خشک نمایید. زیرا در غیر این صورت، ذرات گرد و غبار به داخل پرایمر و کفپوش اپوکسی نفوذ کرده و سبب عدم چسبندگی کامل پوشش به کف بتنی خواهد شد. بنابراین هر چه گرد و غبار بر روی کف بتنی کم‌ تر و سطح تمیز تر باشد، به پرایمر کمتری نیاز خواهید داشت.

  • اجرای پرایمر اپوکسی

قبل‌ از اجرای کفپوش اپوکسی، ابتدا باید کف را توسط یک لایه پرایمر به‌ طور کامل پر کرده و سطح را برای اجرای کفپوش آماده کنید. زیرا وجود پرایمر، چسبندگی کفپوش اپوکسی به سطوح بتنی را افزایش داده و سبب دوام و ماندگاری طولانی آن خواهد شد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که بتنه کاری نیز یکی از اعمال بسیار مهم قبل‌ از اجرای کفپوش اپوکسی بوده و علاوه‌ بر افزایش طول عمر سطح، سبب چسبندگی بهتر لایه به سطح زیرین خود می‌ شود. همچنین انجام بتنه کاری، بستر را آب بندی کرده و خطر ایجاد گاز و حباب را در پوشش نهایی اپوکسی کاهش می‌ دهد. جهت اجرای پرایمر، از تهویه های مناسب اطمینان حاصل کرده و سپس آن را بر روی سطح بتنی اعمال کنید.

اگر پس‌ از اجرای لایه اول پرایمر و خشک شدن آن، متوجه شدید که لایه پرایمر به‌ سرعت جذب بستر شده، بهتر است که لایه دوم را پس‌ از خشک شدن لایه اول بر روی آن اجرا کنید.

  • تمامی ترک‌ ها و درز ها را پر نمایید

قبل‌ از اجرای کفپوش اپوکسی، باید تمامی ترک‌ ها و درز ها را توسط دوغاب اپوکسی پر نمایید. اگر بر روی سطح بتنی خود ترک های عمیق دارید، بهتر است که آن‌ ها را با ملات سیمان که بسیار سریع خشک می‌ شوند پر کرده و باید این کار را قبل‌ از اجرای پرایمر انجام دهید. پر کردن درز ها و ترک‌ های کوچک‌ تر را نیز می‌ توانید بعد از اعمال پرایمر پر کرده و سطحی یکنواخت و یکپارچه را ایجاد کنید. انواع بسیار مختلفی از پرکننده‌ های اپوکسی موجود هستند که شما می‌ توانید از رزین اپوکسی صد در صد شفاف و مخلوط آن با پرکننده ای مانند ماسه کوارتز استفاده کرده و جهت به دست آوردن مخلوط مناسب، آن‌ ها را با فیلر ترکیب نمایید.

  • اجرای اولین لایه پوشش اپوکسی

اجرای اولین لایه کفپوش اپوکسی، نشان‌ دهنده مقاومت سطح بستر بوده و هر گونه شکاف و ترک باقی‌ مانده بر روی کف را قابل‌ مشاهده می‌ نماید. اولین لایه توسط تکنسین‌ ها، توسط غلطک و یا اسکاج صورت‌ گرفته و جهت به دست آوردن ترکیب مناسب کفپوش اپوکسی، سخت کننده و رزین را توسط همزن برقی با یکدیگر ترکیب کرده و کفپوش اپوکسی را برای اجرا آماده می‌ سازند. در اجرای اولین لایه کفپوش اپوکسی، بهتر است که از غلطک های باکیفیت استفاده کنید. زیرا استفاده از غلطک های بی‌ کیفیت، سبب شروع به ریزش کفپوش کرده و در نهایت سبب افت کیفیت در اجرا می‌ شود.

  • آماده‌ سازی کف قبل‌ از اعمال مرحله آخر کفپوش اپوکسی

پس‌ از گذشت ۱۶ تا ۲۴ ساعت پس از اجرای لایه اول اپوکسی، این لایه باید به اندازه کافی خشک‌ شده و بنابراین می‌ توانید وارد مرحله بعدی اجرا شوید. اگر پس‌ از خشک شدن لایه اول، متوجه برخی ترک‌ ها و یا گرد و غبار بر روی سطح شدید، بهتر است کمی آن را سمباده زده و یا از جارو برقی جهت جمع‌ آوری گرد و غبار استفاده نمایید.

  • اجرای لایه نهایی

اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی، جزء ساده‌ ترین مراحل اجرا بوده و قبل‌ از شروع آن مطمئن شوید که کل منطقه تمیز است. بنابراین تمامی درب و پنجره‌ ها را بسته و لایه نهایی را اجرا کرده و تا خشک شدن کامل آن، از آن محافظت نمایید.


اینجا بخوانید: نحوه محاسبه هزینه کفپوش اپوکسی

در پایان

شرکت رادین پوشش زرین تولید کننده و ارائه دهنده انواع پوشش‌ ها و رنگ‌ های صنعتی بوده و از جمله محصولات آن می‌ توان به انواع کفپوش‌ های اپوکسی و پلی اورتان، رنگ‌ های اپوکسی، رنگ سوله، رنگ‌ های ترافیکی و غیره اشاره نمود. این مجموعه در تولید محصولات خود از با کیفیت‌ ترین و مرغوب‌ ترین مواد اولیه استفاده کرده و آن‌ ها را با مناسب‌ ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌ کند. در صورت اطلاع از قیمت و چگونگی خرید کف انواع کفپوش های اپوکسی، می‌ توانید با مجموعه رادین تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *