اجرای کفپوش اپوکسی روی سرامیک

کفپوش های اپوکسی، یکی از رایج ترین و پرکاربرد ترین کفپوش‌ های به کار رفته در انواع سطوح می‌ باشند. این کفپوش ها از ۲ قسمت سخت کننده یا هارد نر و رزین اپوکسی تشکیل شده و پس‌ از خشک شدن بر روی سطح، پوششی بسیار مقاوم و بادوام را ایجاد می‌ نمایند. کفپوش های اپوکسی به دلیل زیبایی منحصر به‌ فرد و دوام بسیار بالا، قابل استفاده در مکان‌ های مختلفی بوده و می‌ توانند از سطح زیرین خود در برابر آسیب‌ هایی چون نفوذ رطوبت، ساییدگی، خوردگی و تنش‌ های مکانیکی محافظت نمایند.

انواع بسیار گوناگونی از کفپوش اپوکسی در بازار موجود هستند که به دلیل ویژگی‌ های خاص هر کدام از آن‌ ها، دارای کاربرد های متفاوتی نیز می‌ باشند.

کاربرد های کفپوش اپوکسی

از جمله کاربرد های کفپوش اپوکسی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از آن‌ ها به‌ عنوان کفپوش استریل در مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها
 • استفاده از آن‌ ها در سالن‌ های زیبایی و آرایشگاه
 • استفاده از آن‌ ها در پارکینگ‌ ها، فرودگاه‌ ها و سالن‌ های ورزشی
 • استفاده از آن‌ ها در انبار ها و کارگاه‌ ها
 • استفاده از آن‌ ها در مراکز تجاری بزرگ، هایپر مارکت‌ ها و فروشگاه‌ ها
 • استفاده از آن‌ ها به‌ عنوان پوشش در کف استخر ها، سرویس‌ های بهداشتی و حمام
 • استفاده از آن‌ ها در انواع کارخانجات و صنایع بزرگ و کوچک

آیا کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک اجرا است؟

کفپوش های اپوکسی به دلیل وزن بسیار سبک و همچنین چسبندگی مناسب، قابل اجرا بر روی انواع سطوح می‌ باشند. این کفپوش ها به‌ عنوان پوششی بادوام بر روی سطوحی چون کف‌ های بتنی، چوبی، فلزی، سنگ مرمر و غیره قابل‌ اجرا بوده و می‌ توانند سطحی بسیار سخت و مقاوم را ایجاد نمایند. حال این سؤال مطرح است که آیا از کفپوش های اپوکسی می‌ توان به‌ عنوان پوششی بر روی سرامیک ها استفاده نمود یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که بله. کفپوش‌ های اپوکسی قابل اجرا بر روی کف‌ های سرامیکی و موزاییکی نیز بوده اما نحوه اجرای این کفپوش ها بر روی چنین سطوحی، بسیار متفاوت‌ تر از اجرای کفپوش ‌های اپوکسی بر سایر سطوح می‌ باشد. زیرا در کف‌ های سرامیکی، رویه سرامیک‌ ها توسط جلا پر می‌ شود و کفپوش های اپوکسی نیز دارای چسبندگی مناسبی به این جلا ها نمی ‌باشند. همچنین به دلیل وجود لعاب، سطح سرامیک ها بسیار سر بوده و به‌ همین دلیل نیز اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک توسط افراد غیر متخصص، بسیار بی کیفیت خواهد بود. بنابراین جهت داشتن کفپوش بسیار بادوام، مقاوم و زیبا بر روی سرامیک‌ ها، بهتر از تمامی نکات لازم را در هنگام اجرای این پوشش‌ ها رعایت نمایید.

اجرای کفپوش اپوکسی روی سرامیک

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی روی سرامیک به ترتیب زیر می باشد:

 • حذف جلادهنده

در مرحله اول جهت اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک، ابتدا باید هر گونه جلادهنده و لعاب موجود بر روی سرامیک‌ ها را توسط تجهیزات مخصوص از بین برده و سطح زبر و خشنی را به وجود آورید. زیرا وجود این لعاب‌ ها بر روی سرامیک‌ ها، سبب عدم چسبندگی مناسب کفپوش بر روی آن‌ ها شده و بنابراین اجرای استاندارد و مناسبی نخواهید داشت.

 • استفاده از پرکننده قوی

پس‌ از از بین بردن جلا از روی سرامیک‌ ها، از یک پر کننده قوی در بین درز های سرامیک استفاده نمایید. زیرا درز های موجود در بین سرامیک ها، از سطح یکدستی با سرامیک ها برخوردار نبوده و جهت اجرای یکنواخت و یکدست کفپوش های اپوکسی، بهتر است که با استفاده از پر کننده‌ ها شکاف میان سرامیک ها را پوشانده و سطوح یکنواخت را ایجاد نمایید.

 • استفاده از پرایمر

برای اجرای کفپوش‌ های اپوکسی بر روی سطوح مختلف به‌ طور معمول از ۱ یا ۲ لایه پرایمر جهت زیر سازی مناسب آن استفاده می‌ شود. در اجرای کفپوش‌ های اپوکسی بر روی سطح های سرامیکی نیز از ۱ لایه پرایمر برای افزایش چسبندگی بین ۲ سطح استفاده می‌ شود.

نکات مهم اجرای اپوکسی بر روی سرامیک

از جمله نکات مهم در اجرای کفپوش‌ های اپوکسی بر روی سطوح سرامیکی می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قبل‌ از اجرای کفپوش اپوکسی بر روی کف‌ های سرامیکی، ابتدا باید هر گونه کاشی‌ های سرامیکی که لق بوده و یا دارای شکستگی و ترک‌ خوردگی هستند را ترمیم نمایید.
 • همچنین اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک کاری تخصصی بوده و نیازمند دقت و توجه بسیار بالایی می‌ باشد. بنابراین نصب و اجرای این کفپوش ها را بر روی سطوح سرامیکی توسط افراد و تیم حرفه ‌ای و متخصص در این زمینه انجام دهید.
 • جهت داشتن پوششی با دوام و مقاوم بر روی کف‌ های سرامیکی، بهتر است از کفپوش‌ های اپوکسی با کیفیت و در برند های معتبر استفاده نمایید.
 • اجرای لایه نهایی کفپوش های اپوکسی بر روی سرامیک‌ ها، بنابر سلیقه مشتری می‌ تواند به‌ صورت ضد اسید، طرح‌ دار، پوست پرتقالی، ساده، ضد لغزش و غیره باشد. بنابراین قبل‌ از اجرا، نوع کفپوش را انتخاب نمایید.
 • در زمان استفاده از پرایمر بر روی کف‌ های سرامیکی، بهتر است که از نوع قوی و با کیفیت آن استفاده کرده و چسبندگی بین سرامیک و کفپوش را افزایش دهید.

مزایای اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک

از جمله مزایای اجرای کفپوش اپوکسی بر روی سرامیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کفپوش های اپوکسی پس‌ از اجرا بر روی سرامیک‌ ها، پوششی بسیار یک دست را به وجود آورده بنابراین برای شستشو نیاز به زمان بسیار کمی خواهند داشت.
 • این کفپوش ها در برابر آتش‌ سوزی و گرما مقاوم بوده و در اثر حرارت دچار تغییر شکل نمی‌ شوند.
 • پوشش‌ های اپوکسی اجرا شده بر روی کف های سرامیکی، در برابر حلال‌ ها، مواد شیمیایی، نفت و غیره مقاوم هستند.
 • امکان استفاده از کفپوش های اپوکسی ساده، دو بعدی و سه‌ بعدی بر روی کف‌ های سرامیکی وجود خواهد داشت.
 • این کفپوش ها نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی نداشته و بسیار سازگار با محیط اطراف هستند.
 • کفپوش های اپوکسی پس‌ از اجرا، هیچگونه درز و شکافی بر روی سطح خود نداشته و جایگاه مناسبی برای رشد باکتری‌ ها و میکروب‌ ها نمی‌ باشند.
 • در صورت اجرای صحیح کفپوش های اپوکسی بر روی کف‌ های سرامیکی، از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار بوده بنابراین دارای دوام و مقاومت بالایی هستند.
 • این کفپوش ها پس‌ از خشک شدن، در برابر ساییدگی، ضربه، خراش و همچنین جذب نم و رطوبت بسیار مقاوم هستند.

اینجا بخوانید: مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

در پایان

شرکت رادین پوشش زرین تولید کننده و ارائه دهنده انواع کفپوش ها و رنگ‌ های صنعتی بوده و خدمات نصب و اجرای آن‌ ها را نیز به‌ طور حرفه ‌ای توسط تیم متخصص و با تجربه خود به مشتریان ارائه می‌ دهد. از جمله محصولات این مجموعه نیز می‌ توان به رنگ‌ های صنعتی، رنگ اپوکسی ، کفپوش پلی اورتان، کفپوش اپوکسی و غیره اشاره نمود. در صورت دریافت اطلاعات در رابطه با قیمت و چگونگی اجرای کفپوش اپوکسی بر سطوح سرامیکی، می‌ توانید توسط شماره‌ های 02188667235 و 02188880913 با این مجموعه تماس حاصل نمایید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *